Bölümler

LİSANS - ÖNLİSANS ADAY ÖĞRENCİ

Matematik

Matematik, tüm bilimlerin temeli ve evrendeki her şeyin ifade edilebildiği bir doğa dilidir. Her türlü araştırmanın alt yapısında matematik bilgisine gereksinim olduğu bilinmektedir. Günümüzde Matematik, Fen, Mühendislik, Mimarlık alanlarının yanı sıra İşletme ve benzeri sosyal bilimlerde de önemli rol oynamaktadır. Çünkü iş dünyasında ve sosyal yaşamda ileri teknoloji araçlarını kullanan, sorunlara akılcı çözümler üretebilen ve bunları ifade edebilen analitik düşünceye sahip yetişmiş insan gücüne ihtiyaç vardır.

Matematik bölümünü seçmek isteyen adayların analitik ve sayısal düşünmeye ilgi duyan soyut kavramlarla uğraşmaktan hoşlanan bireyler olmaları gerekir. Ayrıca yaratıcı olmaları da meslekte ilerlemeyi kolaylaştıran bir özelliktir. Matematik Bölümü müfredatında temel matematik derslerine ek olarak yer verilen alan içi ve alan dışı seçmeli dersler programı güçlendirmektedir. İlk iki yılda verilen temel eğitimden sonra son iki yılda zorunlu bölüm dersleri yanında seçmeli ders havuzlarına yer verilmektedir. Derslerinde belli bir seviyenin üzerinde başarıya ulaşmış öğrencilere Mühendislik Fakültesi ve Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümünde çift ana dal yaparak iki lisans diploması alma ya da yan dal yaparak lisans diploması yanında başka bir alanda sertifika alma olanağı sunulmaktadır.

Matematik Bölümünün öğrencileri ve öğretim elemanları Erasmus Değişim Programından yararlanabilmektedirler. Bölüm mezunları akademisyen ve araştırmacı olarak çalışmanın yanında kamu ve özel eğitim kurumlarında, finans sektöründe, sigortacılık alanında, bilişim ve medya sektörü gibi birçok benzer alanlarda çalışabilme olanaklarına sahiptir. Bölüm olarak değişen ve gelişen dünyaya uyum sağlayabilecek donanıma sahip matematikçiler yetiştirmek hedeflenmektedir. 


2020 -2021 Eğitim Öğretim Yılı Matematik Bölümü Oryantasyon Sunumu

Giriş Bilgileri

Kuruluş Yılı  2007-2008
Puan Türü SAY
Eğitim Dili Türkçe
Hazırlık İsteğe Bağlı
Eğitim Süresi 4 Yıl
Yerleşke Bilgisi Sütlüce Yerleşkesi

Bölüm Başkanının Mesajı

Sevgili Öğrenciler,

Matematik doğayı anlamak için kullanılan bir dil veya araçtır. Diğer bilim alanları gibi Matematik sürekli gelişen ve yeni sonuçlar elde edilen bir alandır. Bu nedenle Matematik bölümünü seçen adayların önünde iki yol vardır. Birinci yol iyi bir araştırmacı olarak akademik yolda ilerlemektir. İkinci yol ise uygulama alanlarında matematikçi veya eğitmen olmayı seçmeleridir. Yetkin ve nitelikli öğretim kadrosundan alacağınız 4 yıllık ders programımız,  teorik ve uygulamalı matematik alanlarını dengeleyecek bir biçimde düzenlenmiştir. Öğrenciler derslerinin en az %30’unu alan ve alan dışı seçmeli ders olarak almaktadırlar.

Matematik bölümü mezunlarının çok yönlü, gelişmeleri takip edebilen ve yaşam boyu öğrenen bireyler olmasını istiyoruz.

Matematik Bölümü ile Fen ve Mühendislik Bölümleri arsında Çift anadal programlarımız vardır. Üniversitenin diğer bölümleri ile de Yandal programlarımız  mevcuttur.  Erasmus değişim programı ile dönem kaybı olmadan bir veya iki döneminizi yurt dışındaki bir üniversitede geçirebilirsiniz.

Mezun olduğunuzda farklı sektörlerde iş bulmanıza yardımcı olacak iyi bir matematik eğitimi almak için, girişimci ve araştırmacı Haliç Üniversitenin Matematik bölümüne sizleri bekliyoruz. 

Başarılar diliyorum.

Prof.Dr.Ömer Oğuz

Matematik Bölüm Başkanı